5 گیاه آپارتمانی و سایه دوستReviewed by مجتبی on Jul 8Rating: 4.515 گیاه آپارتمانی و سایه دوست

گیاه آپارتمانی

5 گیاه آپارتمانی و سایه دوست

با سلام امروزه با گسترش روز افزون شهر ها و همچنین از بین رفتن خانه های حیاط دار تقریبا تمامی شهر نشینان مجبور شده اند تا در آپارتمان ها ساکن شوند اما انسان ها هیچ گاه نمیتوانند از طبیعت و درختان و گل ها با این همه زیبایی دور بمانند به همین منظور درست است که دیگر امکان کاشت و پرورش درختان بزرگ در حیاط خانه ها وجود ندارد اما میتوان گیاهانی را انتخاب کرد که در خانه و در فضای کوچک و کم نور میتوانند رشد کنند تا با این کار هم زیبایی خانه خود را افزایش دهیم و هم از عطر زیبای گیاهان در خانه خود بهره مند شویم و با این کار روحیه افراد خانه نیز بالا خواهد رفت به همین منظور ما در این مقاله 5 گیاه آپارتمانی و سایه دوست را برای شما معرفی خواهیم کرد تا هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید و فضای بسیار کوچکی از خانه خود را به پرورش این گیاهان اختصاص دهید پس با ما همراه باشید…

گیاهان سایه دوست

شاید این کلمه مناسبی برای این گیاهان نباشد اما ما منظورمان از گیاهان سایه دوست این نیست که این گیاهان برای رشد خود به نور نیاز ندارند نه!

همه ی گیاهان به نور کافی برای رشد خود احتیاج دارند شما امکان ندارد گیاهی را پیدا کنید که در تاریکی مطلق بتواند رشد کند اما گیاهان سایه دوست به گیاهانی میگوییم که به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند اما برای رشد خود باید به طور غیر مستقیم از نور خورشید بهره مند شوند به همین خاطر امروزه در آپارتمان ها نمیتوان فضایی را یافت که در همه ساعات شبانه روز نور مستقیم خورشید به آنجا بتابد بنابراین شما میتوانید در انتخاب گیاه آپارتمانی خود از این گیاهان سایه دوست استفاده کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر چه نور فضای شما بیشتر باشد رنگ گیاه آپارتمانی شما نیز تیره تر و شاداب تر می شود،نور کافی رشدشان را سریع تر کرده و کمتر دچار بیماری می شوند. بنابراین حتی اگر داخل آپارتمان زندگی می کنید سعی کنید گیاه آپارتمانی خود را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید تا نور بهتری دریافت کنند و رشد بهتری داشته باشند.

5 گیاه آپارتمانی و سایه دوست

1.برگ عبایی

گیاه آپارتمانی

برگ‌عبایی که نام علمی آن Aspidistra elatior است نام یک گونه از تیره مارچوبگان است.

گیاهی ریزوم‌دار، بدون ساقه هوایی، برگ‌های سبز تیره، براق و پهن با دمبرگ بلند که بطور مستقیم از سطح خاک بیرون می‌آید. این گیاه دارای گل‌های ریز و فنجان‌مانند است که روی سطح خاک و در قسمت زیرین گیاه قرار دارد.

این گیاه در اواخر تابستان ظاهر می‌شود و عمر برگ عبایی زیاد است و میتواند سال‌های زیادی را بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق بماند. برگ عبایی در مقابل خشکی و تغییرات دما، بسیار مقاوم است و نور کم را به خوبی تحمل می‌کند. این گیاه به قدری در مقابل نور مستقیم خورشید حساس است که باید در تابستان گلدان‌ها را در محل نیمه سایه قرار داد و گرنه آفتاب، برگ‌ها را از بین می‌برد این گیاه نیازمند دمای پایین (مثل آکوبا)، به رطوبت ۷۰–۵۰ درصد و آب متوسط نیازمند است. محیط سایه و سایه‌آفتاب و خاک مورد نیاز آن مخلوطی از خاک لوم، خاکبرگ و ماسه است. در نهایت تکثیر آن از طریق تقسیم بوته و در بهار انجام می‌گیرد.

2.سانسوریا (گیاه زبان مادر شوهر)

گیاه آپارتمانی

گیاه سانسوریا یا گیاه زبان مادر شوهر با نام علمی: Sansevieria trifasciata گیاهی گلدار است که در سرزمین‌های استوایی آفریقا و برزیل (از شرق نیجریه تا کنگو) و جنوب شرقی آسیا رشد میکند. گیاه زبان مادر شوهر همیشه سبز می‌باشد و جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب به شمار می‌آید که شما میتوانید برای تزیین خانه خود از آن استفاده کنید. ارتفاع این گیاه تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند و برای نگهداری در منزل گیاه مناسبی می‌باشد.

همچنین این گیاه یک تصفیه کننده عالی برای هواست و به علت مقاومت بالایی که دارد گیاه مناسبی است که میتوان از آن در سرویس های بهداشتی هم استفاده کنید.

3.کالاتیا

گیاه آپارتمانی

کالاتیا جزو گیاهان رنگارنگ می باشد که برگ های رنگارنگش با قرار گرفتن در هر اتاقی آن جا را تبدیل به یک مکان دوست داشتنی می کند. در نور متوسط تا کم به خوبی رشد می کند و لازم نیست آب زیادی بهش بدید با آب متوسط تا کم هم به خوبی میتواند رشد کند.

نام علمی این گیاه آپارتمانی (Calathea Triostar) می باشد. این گیاه را شما میتوانید در قسمت هایی از خانه که بقیه گیاهان نمیتوانند در آن به خوبی رشد کنند قرار دهید.علاوه بر اتاق نشیمن، می توان آن را در مکان های تاریک خانه مانند سالن هم قرار داد.

درباره قرار گرفتن کالاتیا در حمام نیز، شما باید رطوبت این گیاه را تامین کنید، در مکان کم نور این گیاه احساس می کند در خانه ی خودش است. و همین طور درباره ی اتاق خواب، جای ویژه و مناسبی است که شب ها بتوانید برگ های کالاتیا را تماشا کنید.

4.انجیر چسب

گیاه آپارتمانی

انجیر چسب، انجیر پاکوتاه، انجیر رونده و نام علمی این گیاه : Ficus pumila میباشد. نام گونه‌ای از گیاهان گلدار از تیره موراسه و بومی آسیای شرقی (چین، ژاپن، ویتنام) است.و در بخش‌هایی از جنوب شرقی و جنوب مرکزی ایالات متحده هم بومی شده‌است. ریشه‌شناسی نام گونه‌ها به کلمه لاتین pumilus به معنای کوتوله مربوط است. و به برگ‌های بسیار کوچک این گیاه اشاره دارد.

در مورد این گیاه حتما این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ گاه آن را بیش از حد آب یاری نکنید و در هر بار آبیاری مطمین باشید که ابتدا خاک آن خشک شده است و سپس به آن آب دهید.

5.کریپتانتوس بروملیادس

گیاه آپارتمانی

کریپتانتوس بروملیادس با نام علمی Bromeliads است و گیاهانی هستند که با اقلیم های مختلف سازگار هستند در مکان رشد این گیاهان اشکال مختلفی از آنها از سوزن نازک تا گسترده و صاف، متقارن به نامنظم و گونه های مختلفی از آنها رشد کرده است شاخ و برگ این گیاهان که معمولا در یک روز رشد می کند، بسیار با الگو و رنگارنگ است. رنگ برگ این گیاه از طریق سایه سبز، به رنگ طلایی متفاوت است. حتی برخی گونه ها ممکن است برگ هایی با تغییرات رنگ قرمز، زرد، سفید و کرم داشته باشند. این گیاه دارای رایحه ای است که شبیه به ادویه گل میخ است.

همچنین یک گیاه عالی برای پرورش در داخل منزل است که میتواند به راحتی داخل یک ظرف در سایه رشد کنند. بروملیادس یک گیاه گرمسیری است اما شما می توانید آن را در هر جایی از خانه پرورش دهید. این گیاه می تواند حتی در نور مصنوعی نیز رشد کند.

در این مقاله چند تا از بهترین گیاه آپارتمانی و سایه دوست را برای شما معرفی کردیم تا بتوانید از آنها در خانه خود استفاده کنید ممنونم که با این مقاله از صمیم دردانه هم با ما همراه بودید…